یادداشت :

اولين دوره جایزه معماری آسیا سال ۲۰۱۵ در كشور تركيه و شهر استانبول برگزار شد كه با استقبال كم نظيرى از سوى جامعه معمارى بين المللى مواجه شد . ۶۱۳ پروژه از ۲۱ کشور در رقابت شرکت نمودند، داورى در دو مرحله انجام گرفت كه همزمان با اعلام نتايج، نمايشگاهى از پروژه‌هاى راه يافته به مرحله دوم ( ۱۴۵ پروژه) در محل دانشگاه ITU برپا شد و همچنين مراسم اهداء جوایز با حضور داوران و بزرگان عرصه معمارى و در سطح بین‌المللی  جهان برگزار كه شرح و گزارش كامل آن در شماره اختصاصى فصلنامه 2A با موضوع جایزه معمارى آسیا ۲۰۱۵ منتشر گردید .

دبیرخانه جایزه  (مجله بین المللی 2A) انجام كليه امور مرتبط با جايزه را از جمله انتخاب هيأت داورى و تعيين خط مشى و هدايت ايشان، ثبت نام از شركت‌كنندگان، انتخاب محل انجام داورى و برگزارى مراسم، تدوين ديدگاه‌ها جايزه و تعيين رويكرد آن، تعريف موضوعات و گروه‌هاى علمى و ... را بر عهده دارد .

در این خصوص ديدگاه مجله 2A (به عنوان برگزار کننده) به انعکاس بين‌المللى نتایج جایزه، سخنرانی‌ها و همچنين نمایشگاه آثار می‌باشد كه در بلند مدت تأثير مثبت و عميقى در جامعه بين‌المللى معمارى خواهد داشت . مسلما این مهم با توجه به اينكه شرکت‌کنندگان از اكثر كشورهاى جهان هستند و پروژه‌هاى حساسى را در آسيا معرفى مي‌نمايند، ميسر خواهد شد .

كه البته یکی از اهداف برگزاری جایزه معماری آسیا علاوه بر قدردانی از معماران تأثير‌گذار و ايجاد زمينه رقابت بمنظور پيشرفت و رشد علمى، انتشار آثار معمارى در جهان و ارائه دستاوردهای نوین در تفکر معماری و تأثیر آن در سطح بین‌المللی است .

همانطور که در کنفرانس به جایزه معماری آسيا ٢٠١٥ نيز اشاره شد، “معماری آسیا در طول تاریخ تمایل به چندگونگى داشته است . تمدن‌های موجود در این قاره از ایران گرفته تا چین، از هند تا عثمانی به ایجاد یک نقشه معماری متفاوت، غنی و متنوع کمک نموده‌اند که حاصل آن بوجود آمدن فضاهای شهری بی مثال و بدیعی مانند استانبول، اصفهان، سمرقند، کلکته، پکن و توکیو بوده و این‌ها همگی عمیقاً معماری قاره‌های آمریکا، آفریقا و اروپا را تحت تأثیر خود قرار داده‌اند و این تأثیر آنچنان محسوس است که نمی‌توان دینی که معماری قاره‌های دیگر به معماری آسیا دارند را نادیده گرفت .

لذا این نقش تأثیرگذار در معماری و فرهنگ شرق در غرب شایستگی بررسی ویژه علمی را دارا خواهد بود .

از طرف ديگر مدرنیته در دو قرن گذشته (همان طوری که در تحرکات معماری در غرب نیز مشهود است) ، در مشرق زمین نیز موثر بوده و تغییرات فاحشی ایجاد نموده که در بوجود آوردن چهره شهرها مشهود است البته با نتایجی که عموماً رضایت بخش نیست . با این وجود، با توجه به وضعیت، رویه و گرایش امروزی می‌توان چنین استنباط نمود که فرهنگ (وابسته به) معماری اخیراً شروع به حرکت در مسیر فاصله گرفتن از مدرنیسم نموده و تلاش در فاصله گرفتن از مدرنیته و بازگشت به ارزش‌های پیشینیان را دارد . همچنین معماری معاصر آسیایی (از سه دهه اخیر) شروع به ارائه پیشنهادات و راهکارهایی بر مبنای شرایط و احتیاجات جغرافیایی و فرهنگی خود نموده است .

جایزه معماری آسیا بر آن است تا در جهت تحقق سازگاری اقلیمی، اجتماعی، فرهنگی و در نهایت ایجاد معمارى منطبق با نیازها و شرایط امروزی کشورهای آسیا با هدف پیروی از مدرنیته و حفظ ارزش‌های بنیادین تاریخی رسالت خود را به انجام رساند .

در این راستا ارزش های تاریخی و معماری قاره‌های دیگر نیز در جایگاه خود بسیار مهم و با ارزش است، قاره اروپا هم تحت تأثیر تمدن‌های خود و تغییرات بنیادین در روند سیاسی و حکومتی در دوره‌های تاریخی قرار گرفته كه معماری معاصر کشورهای اروپا دستخوش این تغییرات بوده است .

بدون تردید گفتگوی معماران در این دو قاره با رویکردهای تاریخی و منحصر به فرد خودشان که حاصل آن معماری معاصر امروز در این دو قاره است، جایی بسيار برای تأمل و پرداختن به آن دارد .

در جایزه معماری آسیا ٢٠١٦ برآنيم تا به این موضوع بپردازيم و طبق برنامه‌ریزی انجام شده این تعامل با رویکردهای معماری، تاریخ، هویت و اجتماع خواهد بود كه بدين‌منظور دو سخنران مسلط به شرایط فوق الذکر از دو قاره آسيا و اروپا  كه از معماران معاصر و به نام هستند، در كنفرانس و مراسم حضور داشته و سخنرانى خواهند كرد .

لذا مراسم اهداء جايزه معماری آسیا ٢٠١٦ و كنفرانس مربوطه، در دانشگاه هنرهای زیبای شهر وین در كشور اتريش برگزار خواهد شد و از بسيارى از بزرگان معمارى فعال و آگاه به معمارى  آسیا و اروپا جهت حضور و همكارى دعوت گردیده است .

 

در نهایت لازم است اشاره‌ای هم به محتوای این شماره از مجله داشته باشم . موضوع این شماره به استراتژی‌های طراحی و دیدگاه‌های موجود و مطرح در این زمینه مربوط می‌شود . معماری همواره با این مسایل درگیر بوده و استراتژی طراحی از مسایل بنیادین معماری است، اما در سال‌های اخیر به دلیل تغییرات سریعی که در سیاست‌های جهانی افتاده و منطقه‌گرایی و تکثرگرایی در جهان اهمیت بیشتری پیدا کرده است، استراتژی‌های طراحی نیز به تبع آن تغییر کرده و بیش از آنکه وابسته به ایده آل‌گرایی صرف باشد به واقعیت‌های مربوط به شرایط و ویژگی‌های منطقه وابسته است . معماران و صاحب نظران در این خصوص نظرات گوناگون و گاهی متضاد دارند که در این شماره در قالب معرفی پروژه و گفتگو به گوشه‌ای از آن‌ها پرداخته شده است .چاپ