مقدمه:

مسابقه طراحی غرفه ایران در نمایشگاه‌های گردشگری بین‌المللی ۲۰۱۸ با اهداف و رویکردهای زیر توسط کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران (سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری) به عنوان کارفرما تعریف شده و فصلنامۀ معماری و ساختمان نیز به عنوان برگزارکننده معرفی شد.

اهداف و رویکردها:

تصويري با ارزش از كشورمان كه جايگاه ويژه اي به لحاظ تاريخ، فرهنگ، اصالت و ريشه، هنر و معماري و ديگر ارزش هاي معنوي اين مرز و بوم را در سطح جهاني با خود به همراه دارد ارائه خواهد شد و انعكاس نوآوري هاي بروز و توسعه يافته توسط فضاي طراحي شده نمايان گردد.

 ـ ايجاد شور و حال و جذب مخاطبان بيشتر در سطح گسترده به عنوان بازديدكنندگان نمايشگاه جهانگردي و ايجاد ارتباط هر چه بيشتر در جذب ايشان از طريق روش هاي نوين در قوانين مرتبط با نمايشگاه هاي بين المللي و صنعت توريسم.

 ـارتباط فضاي طراحي شده با ارزش هاي هنري ايران و زمينه اي جهت تامل و گفتگو در فضاي غرفه.

ـ  اهميت به موضوع زيبايي شناسي در طراحي غرفه كه زمينه هاي جذب مخاطب را توسعه مي دهد، از ديگر اهداف مسابقه است.

در این بین معیارهای زیر نیز مدنظر کارفرما بود و بر اساس آن فراخوان مسابقه طراحی غرفه ایران در نمایشگاههای گردشگری بینالمللی ۲۰۱۸ تهییه و منتشر شد.

معیارها:

خلاقيت و نگاهي نو

 ـ توانايي طرح در تحقق مطلوب فعاليت هاي (غرفه ميراث فرهنگي) و تامين نيازهاي بازديد كننده به لحاظ فضاي درون غرفه .

 ـ چگونگي و ميزان نسبت هماهنگي طرح غرفه با ساختار اصلي نمايشگاه بين المللي [در فضاي بسته] با معيارها و استانداردهاي جهاني.

هیئت داوری که عبارتند از جناب آقایان سیدمحمد بهشتی، آرش مظفری و جواد میرحسینی از اهالی حرفه و آشنا با موضوع مسابقه دعوت به همکاری شدند.

برگزارکننده:

پس از اطلاع‌رسانی مسابقه طراحی غرفه ایران در نمایشگاه‌های بین‌المللی ۲۰۱۸، پاسخگوی سوالات شرکت‌کنندگان تا زمان تحویل پروژه‌ها بوده و تا پایان روز ۲۳ مردادماه سال جاری تعداد ۸۸ پروژه با مدارک تائید شده توسط دبیرخانه تحویل گرفته شد.

برگزاری مراسم اهدا و جوایز:

مراسم اهدا‌‌ ٔ جوایز روز شنبه دهم شهریور ماه سال جاری در ساختمان روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با سخنرانی رامین افشاری، مدیرعامل کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران آغاز شد. وی اشاره کرد که:کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران هر ساله به نمایندگی از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری متولی اجرای غرفه جمهوری اسلامی ایران در تعدادی از نمایشگاه‌های حوزه گردشگری و صنایع دستی در خارج از کشور می‌باشد. با توجه به تاثیر این نمایشگاه‌ها در حفظ و توسعه بازار صنعت گردشگری و صنایع دستی، همواره حضور موثر و برگزاری فاخر و ارزشمند این نمایشگاه‌ها مورد تاکید ریاست محترم سازمان جناب آقای مونسان بوده است.

در این نمایشگاه‌ها با توجه به فضای محدودی که به منظور معرفی داشته‌ها و جذابیت‌های کشور در اختیار قرار می‌گیرد، علاوه بر تولید محتوای مناسب جهت معرفی و ارائه محصولات گردشگری و صنایع دستی، طراحی و اجرای فاخر و کاربردی غرفه به عنوان نماد و ویترین معرفی کشورها از اهمیت  بسزایی برخوردار است.

به همین منظور از اوائل سال جاری برگزاری مسابقه‌ای با موضوع طراحی غرفه ایران در نمایشگاه‌های گردشگری و صنایع دستی خارج از کشور در دستور کار قرار گرفت و با توجه به تخصصی بودن موضوع از همکاری مجله تخصصی معماری و ساختمان بهره گرفتیم که امروز پس از انجام فرایند مسابقه فراخوان و تحویل آثار و ارزیابی و داوری، برای معرفی و تجلیل از نفرات برگزیده این مسابقه در خدمت شما عزیزان هستیم.

امیدوارم با همکاری حوزه های مختلف صنعت گردشگری و صنایع دستی بتوانیم با حضور موثر در نمایشگاه‌های خارج از کشور گامی بزرگ در معرفی کشور عزیزمون ایران برداریم و با معرفی و توسعه بازار گردشگری و صنایع دستی، به توسعه اقتصاد کشور کمک کنیم.

سپس آرش مظفری بیانیه داوری را قرائت نمودند و همچنین از کانون انون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران، جهت تعریف این مسابقه به صورت نامحدود تشکر و قدردانی نمودند و اجرای مسابقه به این سبک را جایگاهی برای کشف استعداد‌های جوان و مطرح شدن آن‌ها در جامعه معماری دانستند .

بیانیه داوری:

در تاریخ 25 مرداد ماه 1397 جلسه داوری مسابقه "طراحی غرفه ایران در نمایشگاه های گردشگری بین المللی 2018" با حضور داوران محترم "جناب آقای مهندس بهشتی"، "جناب آقای مهندس میر حسینی" و " جناب آقای مهندس مظفری" و ناظرین دبیرخانه دائمی مسابقات معماری و شهرسازی و مدیر مسابقه و دستیاران مدیر در محل دبیرخانه مسابقه برگزار گردید.

فرآیند داوری در ابتدا به صورت سلب  )حذفی)صورت گرفت کد 17 اثر به به مرحله بعد راه یافتند. سپس از میان 17 اثر، 11 طرح برای ارزیابی نهایی به مرحله بعد راه یافتند.

کد آثار :

166-145-124-137-114-125-121-115-149-160-174-173-134-143-170-122-131

 

انطباق این 11 طرح با برنامه مسابقه توسط مدیر مسابقه انجام شد و گزارش شفاهی آن توسط مدیر به استحضار داوران رسید.

کد آثار:

166-145-124-137-114-125-121-115-149-160-174

 

در این مرحله داوران به صورت مجزا با روش امتیاز دهی برای انتخاب طرح های منتخب اقدام نمودند.

براساس امتیازات اتخاذ شده توسط هئیت داوران برگزیدگان به شرح زیر معرفی می گردند:

رتبه اول : صائب علیمحمدی

رتبه دوم : رضا امیری

رتبه سوم: ( گروه معماران آرل (مهسا مقری، هدیه احمدیان، شادان برومند، مدیحه مولایی، فرزانه مردانی

رتبه چهارم: محمدحسن فروزان‌فر

رتبه پنجم : اشکان عباسپور، آبتین اخلاقی، مهرداد کیهانی، نریمان نجاتی، شکیلا لطفعلی، مائده عشوری، مهسا اسماعیل‌پور

از نظر هئیت داوران هر پنج طرح برگزیده به جهت کیفیت آثار ارائه شده، قابلیت اجرا شدن دارند و هئیت داوران به برگزار کننده توصیه می نماید که از 6 طرح دیگر نیز به دلیل دارا بودن ایده های خلاقانه تقدیر نماید ( از رتبه ششم تا رتبه یازدهم بطور یکسان به عنوان برگزیده اعلام گردیده و تقدیر به عمل آمده است)

هئیت داوران معیارهای زیر را جهت انتخاب آثار برتر تبین نمود

طرح رتبه اول : نگاه انتزاعی به معماری ایرانی تنوع فضایی و منعطف بودن طرح امکان پوش اتفاقات مختلف در رویدادهای متفاوت.

طرح رتبه دوم : قابلیت اجرایی مناسب توجه به معماری ایرانی امکان تکثیر آسان با توجه به مدوکار بودن طرح

طرح رتبه سوم : نگاه مفهومی به معماری ایرانی و استفاده مناسب از نور در فضا حفظ خلوص اثر با استفاده محدود از متریال آشنا.

بعد از این قرائت بیانیه ، احمدزهادی، مدیرمسئول فصلنامۀ معماری و ساختمان و2A و برگزارکنندۀ مسابقه به ارزش برگزاری مسابقات طراحی و معماری اشاره کرد مسابقات معماری نه تنها یک زمینه ای در رقابت طراحی است، بلکه گفتگو، تعامل و تبادل بین متخصصان و نوآوران از طریق ارائه ایده و نگاه حرفه ای ایشان است. جسارت شرکت کننده نمادی از اعتماد او به خویش است که زمینه موفقیت خواهد بود.

در ادامه سید محمد بهشتی در این مراسم سخنانی را ایراد کردند و بیان نمودند که مسابقات معماری عرصه‌ای برای استفاده حداکثری از ظرفیت حرفه ایجاد می‌کنند و اشاره نمودند که در مسابقات محدود کارفرمایان بیشترین بهره را می‌برد و خیلی سریع به خواسته خود خواهند رسید اما زمانیکه مسابقات به صورت نامحدود برگزار می‌گردند بیشترین بهره نصیب جامعه معماری می‌گردد و چه بسا محصول بهتری داشته باشند. و معماران بیشتری می‌توانند زمینه‌ای برای ارائه کارهایشان داشته باشند.

همچنین سید جواد میرحسینی اشاره کردند که این مسابقه به علت اینکه قرار بود فضایی برای معرفی این سرزمین طراحی گردد با خیلی از مسابقات دیگر تفاوت اساسی داشت از همین رو انتخاب طرح‌های برتر بسیار سخت بود. همچنین پیشنهاد نمودند که دیگر کارفرمایان هم موضوعاتی از این دست را به صورت مسابقه برگزارکنند تا معماران بتوانند با موضاعاتی برخورد داشته باشند که خاص هستند و به ندرت مطرح می‌گردند.

 


چاپ