طراحی با گفت و شنود

 نمایشگاه بین المللی در حرکت از شرکت آلمانی gmp در تهران

برای اولین بار می توان از نمایشگاه بین المللی در حرکت طراحی با گفت و شنود پاسخ های معمارانه، که توسط معماران آلمانی فون گرکان، مارگ و شرکا (جی ام پی) سرپرستی می شود. در ایران افتتاح شد. این نمایشگاه، از ۶ تا ۲۷ مهر ماه ۱۳۹۷، در محل فرهنگسرای نیاوران در تهران برپا است. گشایش این نمایشگاه در روز ۵ مهرماه توسط سفیر آلمان آقای میشائیل کلر بر شتولد، و در قالب برنامه «رویارویی های آلمانی - ایرانی» - از مجموعه ی رویدادهای سفارت آلمان در تهران - گشوده شد.

و در نگارخانه فرهنگ سرای نیاوران در فضایی بیش از ۵۰۰ متر مربع، جنبه های عملی و نظری کار دفتر مهندسین مشاور جی ام پی را به نمایش گذاشته شده است. کارهای به نمایش در آمده بازتابنده ی تنوع فکری مورد نیاز در رویکرد معماری می باشند. اسکیس ها و نقشه ها نمایشگر ایده طراحی مفهومی بوده، ماکت ها ترکیب سه بعدی طرح را ملموس نموده، و عکس ها و فیلم ها مستند ساختمان های تکمیل شده را ارائه می دهند.

در کنار پروژه های تکمیل شده از سراسر جهان، این نمایشگاه با ایده اصلی «چشم انداز آینده ی ایران» به طرح هایی اختصاص دارد که جی ام پی در سال های اخیر برای ایران طراحی و اجرا کرده است. تمرکز در این بخش بر روی نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب تهران است که در اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ رسما توسط آقای دکتر روحانی، رییس جمهوری ایران و آقای دکتر قالیباف، شهردار وقت تهران، گشایش یافت؛ و همچنین بر ایده طرح جامع جی ام پی برای فرودگاه سابق قلعه مرغی. این که یک مرکز فرهنگی در این مجموعه به چه شکل می باشد را طرح های دانشجویی برای «باغ شهر تهران نشان می دهند. این طرح ها بخشی از یک کارگاه معماری بودند که توسط آکادمی فرهنگ معماری aac (هامبورگ) و بنیاد معماری میرمیران (تهران) برگزار شد. همانند طرح جامع نمایشگاه شهر آفتاب تهران، طرح های جی ام پی برای ورزشگاه آزادی و برای ترمینال جدید حجاج در فرودگاه تهران بر پایه سنت گفت و شنود با محیط می باشند.

معماری خوب در گفت و شنود پدید می آید و مسؤولیت اجتماعی می پذیرد. تنها در صورت طرح پرسش های درست در باره ی یک پروژه ساختمانی می توان به پاسخی بهینه دست یافت. این پرسش ها اغلب پرسش هایی نامعمول هستند، گاهی ساده به نظر می آیند، اغلب به نظر می آید که ناهمگنی را همگن می کنند. این نمایشگاه از نمونه های انتخاب شده از کارهای بین المللی شرکت فون گركان، مارگ و شر کا بهره می گیرد تا نشان دهد که چگونه روند طراحی گفتمانی می تواند پاسخی معمارانه برای این پرسش های خاص پیدا کند. نام این شرکت معماری در سراسر جهان برای یک معماری پایدار و آشکار، که حاصل یک گفتمان محلی است، مطرح می باشد. دیدگاه معماری این شرکت بر گرفته از معیارهای ویتروو شامل دوام، کاربری و زیبایی می باشد. تنها وقتی می توان یک معماری را سزاوار نام بادوام به معنای پایدار دانست که هماهنگ با شرایط اقلیمی محلی و با به کار گیری مصالح مناسب، هم چون پوسته ای برای جای دادن تنوع بشری، و در حد امکان آشکار و گویا، طراحی بشود.

این نمایشگاه معماری اولین بار در هوشی مین (شهر) ویتنام برگزار شد و از آن روز تاکنون در دو قاره از جمله در شهر سانتیاگو در شیلی، ریو در برزیل و پکن در چین به نمایش در آمده است. مخاطب نمایشگاه متخصصان و نیز علاقمندان غیر حرفه ای هستند. تمام متون دو زبانه به فارسی و انگلیسی بوده و این نمایشگاه با برنامه های سخنرانی همراهی می شود. دیدار از نمایشگاه رایگان است.

بازدید از نمایشگاه "طراحی با گفت و شنود" همه روزه تا پایان روز جمعه 27 مهرماه سال جاری (جهت بازدید) برای متخصصان و عموم دائر است.


1-  نمایشگاه شهرآفتاب ، کپی رایت مهندسین مشاور gmp
2- ایده طرح جامع باغ شهر تهران، کپی رایت مهندسین مشاور gmp

3- استادیوم آزادی، کپی رایت مهندسین مشاور gmp

 
Photographer: Marcus Bredt

 
Photographer: Marcus Bredt

 
Photographer: Marcus Bredt

Photographer: Marcus Bredt

چاپ