گزارش کنفرانس خبری همایش و نمایشگاه gmp در تهران- فرهنگسرای نیاوران

پنجم مهرماه 1397

 

تکمیل شهر آفتاب و بزرگترین باغ ایرانی در بوستان ولایت

تاریخ ثابت کرده که تداوم رابطه بین معماری ملت ها از طریق سیاست امکان پذیر نخواهد بود بلکه فقط فرهنگ و هنر می توانند باعث تداوم رابطه بین ملتها ش وند. به گزارش همشهری، این بخشی از جملات نشست خبری برنامه طراحی با گفت و شنود - راهکارهای معماری بود که توسط شرکت معماری آلمانی gmp و با حمایت سفارت آلمان و همکاری فصلنامه معماری و ساختمان در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.

شهر آفتاب؛ شهر نمایشگاهی بین المللی خاورمیانه

 محمد رئوف قادری، مدیرعامل نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب

اکنون حدود ۸۰ درصد از زیرساختهای پروژه شهر آفتاب انجام شده و فقط ۲۰درصد آن باقی مانده است. این پروژه دارای ۳ فاز است که فاز اول آن به بهره برداری رسیده و فاز دوم و سوم با ۱۵۰ هزار مترمربع فضای نمایشگاهی قرار است در آینده به بهره برداری برسد و به بزرگترین مرکز نمایشگاهی بین المللی خاورمیانه تبدیل شود که فقط مرکز نمایشگاهی نخواهد بود، بلکه به یک شهر نمایشگاهی و محلی برای حضور مراکز خدماتی، تجاری، تفریحی، اقامتی و... تبدیل خواهد شد و طبق تفاهمنامه ای که بین مدیر نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب، مدیر نمایشگاه بین المللی سئول، شهرداری تهران و وزارت کشور منعقد شده قرار است مرکز نمایشگاههای پربازدید تهران نیز به شهر آفتاب منتقل شوند.

 مجموعه بوستان ولایت به بزرگترین پارکایرانی تبدیل می شود

پروفسور فولکين مارگ، مدیر شرکت gmp ومشاور بین المللی طراح

شرکت ما در کشورهای بسیاری پروژه های معماری اجرا کرده است، ولی تجربه به من ثابت کرده همیشه در کشورهایی که تاریخی غنی مثل ایران دارند، پروژه های معماری بسیار موفق تر عمل خواهد کرد. نخستین تجربه و همکاری ما با معماران ایرانی در پروژه شهر آفتاب تهران بود که از لحاظ رعایت استانداردهای جهانی، تجربه بسیار موفقی به شمار می رفت. فاز اول آن با ۳۰هزار مترمربع فضای نمایشگاهی اجرا شده است و اجرای فازهای بعدی در آینده نزدیک با استاندارد بین المللی انجام خواهد شد. به علاوه ما با همکاری بنیاد معماری میرمیران به منظور نزدیک کردن فرهنگ و زبان مشترک بین معماران ایرانی و آلمانی، کارگاه معماری باغ ش هر تهران را با حضور دانشجویان معماری هر دو کشور برگزار کردیم که نتیجه آن انجام پروژه معماری در نخستین و بزرگترین فرودگاه ایران به نام قلعه مرغی (که هم اکنون بخشی از آن به بوستان ولایت تبدیل شده است) در زمینی به اندازه ۳۰۰هکتار است که ۳۰ برابر میدان نقش جهان اصفهان وسعت دارد و قرار است به بزرگترین باغ یا پارک ایرانی تبدیل شود و چون در جنوب شهر تهران واقع شده دارای اهمیت بسزایی است. در ایده اولیه طرح از سرمایه گذاری خصوصی برای ایجاد پارک استفاده خواهد شد.

معماری؛ زبان مشترک بین ایران و آلمان

| حمید میرمیران، رئیس بنیاد معماری میرمیران و مشاور محلی طرح

اکنون ما در شرایط سخت اقتصادی و تحریم هستیم، ولی شرکت gmp مانند خود ما که به ریشه هایمان ایمان راسخ داریم کنار ما ایستاده است و مانند برخی شرکت های بین المللی خارجی ما را ترک نکرده و به همکاری پروژه های معماری در ایران ادامه میدهد که جای تشکر دارد. ما مدت ۱۰سال با شرکت gmp در چند پروژه معماری شهری همکاری داشتیم که بیشتر فنی بود تا محتوایی، ولی متوجه شدیم علاوه بر زبان تکنیکال از لحاظ محتوایی هم زبان مشترکی در معماری داریم که به نظرم بسیار باارزش آمد. این زبان مشترک درک متقابلی بین فرهنگ ۲ کشور به وجود می آورد که باعث میشود کشورها به هم نزدیک شوند و در نتیجه اثری معماری به وجود بیاید که رد پای فرهنگ ایران و آلمان در آن دیده میشود.

سیاست خارجی نیازمند فرهنگ است

 میشائیل کلور-برشتولد، سفیر آلمان

. لازم است نگاه خود را از سیاست خارجی کلاسیک به چپ و راست برگردانیم. به نگاهی نیاز داریم که ابعاد فرهنگی را هم در بر گیرد. مردم امید و آرزوهای خود را دارند. این بعد هم باید در سیاست خارجی به منصه ظهور در آید. هر سیاستی از انسانها شروع میشود و سیاست خارجی هم از این قاعده مستثنا نیست. سابقه طولانی روابط میان کشورهای ما، مدام به ما یادآور می شود که آلمانیها و ایرانی ها در این فضای خلاقیت به خوبی با هم روبه رو می شوند و سابقه ای طولانی در تبادل هنر و اندیشه دارند و البته اثبات این ادعا فقط نمونه دوستی میان گوته و حافظ و عشق مشترک آنها به شعر نیست و معماری هم نمونه ای برای این ادعاست.

بازدید از نمایشگاه "طراحی با گفت و شنود" همه روزه تا پایان روز جمعه 27 مهرماه سال جاری (جهت بازدید) برای متخصصان و عموم دائر است.

 

 
Photographer: Marcus Bredt

 
Photographer: Marcus Bredt

Photographer: Marcus Bredt


چاپ