فروشگاه عطر تورنته

نام پروژه :

فروشگاه عطر تورنته

کارفرما :

عرفان سجادی، محمد دباغ تبریزی، آرمین نعمتی

موقعیت پروژه :

تهران

طراح :

اوژن سلیمی

کاربری پروژه:

عطر فروشی

ویژگی های منحصر به فرد اثر:

فروشگاه عطر تورنته در یک واحد تجاری با مساحت 135 متر مربع در مرکز خرید ایران مال تهران واقع شده است. پروژه به شکل مستطیلی کشیده با دو ضلع طولی و عرضی شفاف در نبش یکی از راهرو های مجموعه قرار گرفته بود. با توجه به وجود واحدهای متعدد تجاری دیگر با کاربری مشابه، درخواست کارفرما طراحی پروژه ای متمایز به لحاظ ساختار عملکردی و تجربه فضایی بود که بتواند از طریق جذابیت های بصری، مخاطبین مرکز خرید را به درون خود دعوت کرده و فضایی متفاوت را به آنان ارائه دهد.
در مراحل ابتدایی مواجهه با موضوع سعی کردیم تا بر روی نحوه جانمایی و سازمان دهی المان های فروشگاهی چون کانتر و استندهای عطر تمرین کنیم و با فاصله گرفتن از ساختارهای مرسوم به بررسی این موضوع بپردازیم که آیا عناصر عملکردی فضا می توانند علاوه بر پاسخ گویی به نیازهای کاربردی پروژه، خود هویتی مستقل داشته و نطفه اصلی شکل گیری پروژه باشند؟ در این راستا از طریق ادغام کانتر و استندهای عطر به ابژه ای انتزاعی دست یافتیم که همچون موجودی زنده دست و پا داشت، می خزید و فضای پروژه را محل زیست خود می دانست.
در این فروشگاه، کانتر به واسطه کشیدگی ایجاد شده در فرمش خود را به استندهای عطر تبدیل می کند و صفحات خم شده رزگلد در تکمیل این هندسه به جداره های کانتر و دیوارهای فضا افزوده می شوند و عناصر دیگر مورد نیاز پروژه مثل گلدان ها، دو نشیمن مستقل، کمدها و طبقاتی برای چیدمان عطرها را در میان خود جای می دهند. فرم شاخه ای شکل کانتر، قابلیت بسط پذیری آن از هر سمت را امکان پذیر می کند و این مهم پتانسلی برای باز طراحی پروژه در واحدهایی با متراژ کوچک یا بزرگ تر می باشد.
استراتژی پروژه برای برنامه دهی فضای داخلی، بکارگیری از پتانسیل طولی و جانمایی لایه ای عملکردها بصورت پشت سر هم بود. در همین راستا طول واحد به 5 قسمت متفاوت تقسیم شد و به ترتیب فضای ورودی، بخش محصولات جدید، آشنایی با داستان برند، فروشگاه و انبار پروژه جانمایی شدند. هندسه براکتی شکل صفحات نیز به تعریف زون های کوچک تر مورد نیاز پروژه می پردازند و حرکت در میان آن ها همچون حرکت در میان پاراگراف هایی از یک متن می باشد که هر یک به تشریح موضوعی جداگانه می پردازند.
انتخاب رنگ رز گلد برای صفحات قوسی شکل و رنگ طوسی تیره برای مکعب هایی که در میان قوس ها گیر افتاده بودند، علاوه بر ایجاد خوانش برای ادراک بهتر زیبایی شناسی منطق مدار و تکرار شونده پروژه، شیوه ای اثر گذار بر تجربه حسی مخاطبان در فضایی با ماهیت گرم، مهربان و صمیمانه بود. همچنین متغیرهایی چون ابعاد قوس ها و مکعب ها باعث ایجاد تنوع در فرم و ایجاد شکاف هایی با ابعاد متفاوت می شد که خود محرکی برای پیدایش حس کنجکاوی در عابرین و فرصت تامل در فضای داخلی پروژه بود.
فروشگاه عطر تورنته رایحه ای است تلفیقی از قوس هایی که هر لحظه ما را به آغوش می کشند و مکعب های تیره رنگی که در عین سادگی برای بقای قوس ها می ایستند و این مکان خانه جانوری است زنده که در جهشی ژنتیکی متولد شده است.

مشخصات زمین پروژه :

135 متر مربع واحد تجاری دو نبش