جایزه معماری قاره ای

جایزه معماری قاره ای

2ACAA 2020

ششمین دوره جایزه معماری قاره ای 2A با موضوع معماری نوآور زمینه ای در قاره آسیا – اقیانوسیه، اروپا، آفریقا، آمریکای جنوبی و مرکزی، آمریکا شمالی برگزار می گردد. جایزه در گروه های ساختمانی به شرح زیر دسته بندی و در هر قاره بصورت جداگانه برگزار می شود:‌

مسکونی (شامل: ویلا، آپارتمان)

اداری تجاری (شامل مجمتمع های اداری، تجاری، فروشگاه ها، کارخانجات و کارگاه های تولید.

عمومی (شامل : مکان های ورزشی تفریحی، آموزشی، گردشگری، فرهنگی، مذهبی، حمل و نقل، مدنی)

پروژه های شهر سازی روستایی، مشارکت مردمی، منظر و فضاهای عمومی شهری (نظیر خیابان، میادین و …)

پروژه های مرمت،احیا، نوسازی، بازسازی (تاریخی و جدید).

شرایط و مقررات ارسال کار:

شرکت در این مسابقه برای تمام متخصصین حوزه ی معماری (معمار، شهرساز، طراح منظر و …)، به صورت انفرادی ، گروهی و حقوقی (دفتر معماری، مشاور و …) آزاد است. کارفرمایان پروژه نیز امسال همرا هبا طراحان مطرح خواهند شد.

  • پروژه باید تکمیل شده و در حال بهره برداری باشد و تاریخ تکمیل آن بعد از ژانویه ۲۰۱۰ باشد.
  • پروژه باید فارغ از سطح زیربنا، به تناسب موضوع و عملکرد (کاربری)، در یکی از طبقه بندی های موضوعی تعریف شده برای مسابقه شرکت داده شود. این طبقه بندی های موضوعی عبارتنداز:

معیارهای ارزیابی پروژه ها عبارت بودند از :

دستاوردهای طراحی

مطالعات و تحلیل برخاسته از بستر و محیط

دستاوردهای فنی

کاربرد خلاقانه مواد و مصالح

پایداری محیطی / بازنمایی حس مکان و بوم

بازنمایی هویت فرهنگی – اجتماعی

مسئولیت اجتماعی / مشارکت و ارتباط مردمی – اجتماعی شهری

اثر گذاری و بازنمایی شرایط و مشخصات اقتصادی

دیدگاه ها:

معماری یک هنر و یک تخصص است که نقشی چند بعدی در هر جامعه ای ایفا می کند. عملکرد و مسئولیت آن صرفا خلق فضاهای زیبا برای زندگی نیست، بلکه با تامل و تفکر، به نیازهای اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی و چالش های آن جامعه، کشور، منطقه با قاره خاص پاسخ گوست.

جایزه معماری آسیا به نیازهای فرهنگی و منطقه ای هر قاره تاکید می نماید. با توجه به احترام به این جایزه برای پررنگ کردن و شناساندن جوهر معماری هر منطقه، و ارائه آنها به مخاطب برنامه ریزی شده. به عنوان مثال، خاطره فرهنگی، تداوم و یکپارچگی که جوهر معماری هستند. هر یک از این قاره های بزرگ، پیشینه فرهنگی و تاریخی متفاوتی دارند. بنابراین نیازهای اجتماعی و معماری شان هم متفاوت است. معماران هر قاره در طراحی یا ساخت یک پروژه باید دغدغه ها و نیازهای بومی و منطقه ای خودشان، از جمله جغرافیا، آداب و عادات، فرهنگ، سنت، ارزش های دینی و دیگر عوامل اجتماعی را در نظر بگیرند.

تبادل دانش و تجربه و اطلاعات در مورد راهبرد کلی و برنامه ریزی شهری:

این قاره ها دارای فرهنگ و تاریخ غنی و منحصر به فرد هستند و در عین حال یک پیشینه معماری متنوع و رنگارنگ دارند، آنها سخت کوشیده اند که هویت فرهنگی خود را حفظ کنند و همزمان ، نیازها و چالش های معاصر و نیازهای سبک زندگی مدرن را که با افزایش جمعیت و الودگی های محیطی بیشتر شده، برآورند. برای معماران بسیار مفید خواهد بود که با تعامل با دیگر همکارانشان، از تجارب آنها در برخورد با این چالش ها استفاه کنند.

این رویداد خاص به این منظور برنامه ریزی شده که الهام بخش یک گفت و گوی معمارانه بین معماران حرفه ای در هر قاره و با یکدیگر باشد، همه در یک پایگاه.

شرکت کننده ها این فرصت را خواهند داشت که در موضوعاتی مثل: ریشه ها و پیشینه معماری، اثرات فرهنگ، تاریخ و سنت بر معماری، و روند تحول معماری خودشان، بازبینی به عنوان وسیله ای برای ارزیابی معماری معاصر، استفاده از تکنولوژی های خلاقانه و روش های پایدار در معماری و طراحی شهری کندوکاو کنند. و نتیجه آن پروژه هایی است که به عنوان کاندید جایزه و برندگان معرفی قاره ای می گردد و علاوه بر انتشار آن ها، تعامل و تبادل علمی و هنری ایشان نیز به عنوان نقطه عطف این جایزه مطرح و بیان می گردد. جایزه معماری قاره ای از امسال (۲۰۲۰) برای تمامی قاره ها با دیدگاه ها و رویکردهای مربوط به هر قاره بصورت جداگانه برگزار می گردد.

برگرفته از مقاله معماری قاره ای – مفاهیم و عملکرد. منتشر شده شماره ۵۷ فصل نامه معماری و ساختمان

موضوع جایزه:

Innovative Contextual Architecture in the Continants.

برگزار کننده : فصلنامه 2A

 

هیات داوری :

Donold Bates

Bahram Shirdel

Antoine Gulraud

Sllja Tlllner

Asako Yamamoto

 

برنامه و زمان بندی:

ارسال پروژه به صورت online و از طریق وبسابت مجله از July 25th تا پایان وقت اداری Sep. 25th

  • امسال پروژه ها در یک مرحله به دبیرخانه جایزه ارسال می گردد (ثبت نام انجام می شود)
  • داوری همواره در دو مرحله و بصورت آنلاین خواهد بود.
  • هزینه ثبت نام در جایزه برابر ۹۵ یورو است.

 

مطلب پیشنهادی

جدول زمانبندی داوری (مرحله دوم) شانزدهمین دوره جایزه معماری ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *